רפלקטיביות

מהי רפלקטיביות?

היכולת לרפלקטיביות הנה יכולת בסיסית בקשר ההכרחית ליצירת תקשורת מיטבית. היכולת לרפלקטיביות מוגדרת כתהליך פסיכולוגי המצוי בבסיס היכולת להבין התנהגות ולתקשר אותה כמונעת מתוך מצבים מנטאליים, כגון מחשבות, מניעים, כוונות, רצונות ורגשות של האחר.

דהיינו, היכולת להיות סקרן ומכוון להבנת המחשבות והרגשות של האחר ושל העצמי בכל אינטראקציה. היכולת לרפלקטיביות הינה יכולת מחברת. היא מהווה את הגרעין העיקרי עליו מתפתחים יחסים בין אישיים.
מכאן החשיבות הרבה בעבודה על רפלקטיביות כבר מגיל צעיר.

על מנת להבין את האחר ואת העצמי בעת אינטראקציה, יש צורך לחשוב בצורה רחבה, תוך התייחסות למאפיינים האישיותיים של כל אחד (למשל, טמפרמנט,) אילו חוויות עבר או הווה משפיעים על מה שאני או האחר חושבים או מרגישים, ולקונטקסט בו האינטראקציה מתרחשת. היכולת לעצור ולחשוב, במטרה לחקור את המוטיבציות השונות, מעניקה הזדמנות להבין טוב יותר את העצמי והאחר, ומפחיתה תגובות אוטומטיות. ממצב של אינטראקציות המורכבות
מריבוי תגובות מידיות, לרוב ללא חשיבה רבה, עוברים ההורים לאינטראקציות בהן יש מדי פעם עצירה, חשיבה
(רפלקציה,) ורק לאחר מכן תגובה.

אנו מאמינים כי לחשיבה הרפלקטיבית יש כוח רב, והיא יכולה להוות בסיס להורים ולמשפחות המדברות שפה בריאה יותר, פחות פוגענית, מעצימה ומגדלת.

What is mentalization? The concept and its foundations in developmental research.
In N. Midgley & I. Vrouva (Ed.), Minding the child (pp. 11-34). UK: Routledge.‏ Fonagy, P. & Allison, E. (2012).
Link

Parental reflective functioning: An introduction.
Attachment & Human Development, 7, 269-281.‏ Slade, A. (2005).
Link

Teacher–child relationships from an attachment perspective.
Attachment & Human Development, 14(3), 205-211. Verschueren, K., & Koomen, H. M. (2012).
Link

Playing and reality.
London: Routledge, 1971. Winnicott, D. W. (1971).
Link

Maternal mentalization and behavior under stressful contexts: The moderating roles of prematurity and household chaos. Infancy, 21, 312-331. Yatziv, T., Gueron‐Sela, N., Meiri, G., Marks, K., & Atzaba-Poria, N. (2018).
Link

What’s going on in my baby’s mind? Mothers’ executive functions contribute to individual differences in maternal mentalization during mother-infant interactions. 
PLoS ONE, 13(11): e0207869. Yatziv, T., Kessler, Y., Atzaba-Poria, N. (2018).
Link