ספרי דואט - מרכז דואט

כנס דואט השנתי 2024 >>

ספרי דואט

הורים, ילדים ומה שביניהם

סדרת הספרים "הורים, ילדים ומה שביניהם" מיועדת לילדים והורים, וכן לאנשי מקצוע המטפלים בילדים.

הספרים עוסקים בתרגול היכולת הרפלקטיבית דרך סיפורים מתוך חיי היומיום. הקראת הספרים מסייעת הן לילדים והן למבוגרים לפתח שפה רפלקטיבית ולפתור קונפליקטים בצורה קשובה ואמפתית.

הספרים נכתבו על ידי צוות דואט ונמכרים כערכה אחת. 

למה לרכוש את ספרי דואט?

קניתי את הסדרה גם לחמתי, שהיא גננת, כי היא מאוד התלהבה כשראתה אותם אצלנו.

הבת שלי (3.5) מאוד אוהבת את הספרים וזוכרת אותם בע"פ. אני משתמשת בספרים כדי לדבר איתה על הרגשות של הדמויות, על נקודות מבט שונות ועל אסטרטגיות לויסות עצמי. 

שמי אייל ואני בן  5.5 ואני קראתי את כל הספרים בנושא "הורים, ילדים ומה שביניהם". אני מאוד דומה לבילי ולמוני מהסיפור "מה, כבר לילה" ואני אוהב את הסיפור הזה ואני קורא אותו תמיד לפני השינה.

ספרים מדהימים מדהימים – אני מרגישה שכל ספר צולף בול לקושי שיש לבן שלי

למה הילד שלי מתנהג כך?
על מה הוא חושב כשהוא צועק?
מה הבת שלי מרגישה עכשיו?
מה
קורה לי כשהילדה בוכה?
על מה אני חושבת כשהבן מסרב לבוא?

ההבנה כי מאחורי כל התנהגות של הילדה או הילד ושל ההורה יש מחשבה ורגש חשובה ביצירת תקשורת מְחַבֶּרֶת – תקשורת המקנה תחושת ביטחון הן לילד והן להורה. היכולת להתבוננות הורית (המכונה גם רפלקטיביות הורית או מנטליזציה), מהווה את הבסיס ביחסי הורה–ילד. הורה סקרן שעוצר להתבונן ולחשוב על עולמו הפנימי של ילדו או ילדתו הוא הורה שיצליח טוב יותר להבין את ילדיו ולסייע להם. יכולת זו יוצרת חיבור מהותי בין הורים לילדים ותורמת לפיתוח קשר הורה–ילד/ה מיטיב.

אז מה זה ספרי דואט?

"הורים, ילדים ומה שביניהם" הינה סדרת ספרים מיוחדת לילדים ולמבוגרים.

בסדרה זו מובאים סיפורים מחיי היומיום המוכרים בכל בית שיש בו ילדים צעירים.

הקראת הספרים מהווה הזדמנות הן לילדים והן להורים לחשוב על מה קורה להם במצבים דומים. בכל סיפור מורחבת ההבנה לגבי עולמם הפנימי של ההורים והילדים, ומוצגות דרכי תקשורת המסייעות ביצירת ביטחון ותחושת קרבה.

במהלך הסיפורים נזמין אתכם ההורים ואת ילדיכם לעצור, להתבונן בדמויות השונות ולחשוב: ״מה עובר להן בראש?״, ״על מה הן חושבות?״, ״מה הן מרגישות?״. דרך הסיפורים השונים, תחוזק יכולת ההתבוננות – שלכם ההורים ושל ילדיכם – אודות העולם הפנימי של העצמי ושל האחר. הקראת הספרים לילדים מהווה הזדמנות לחיבור, להבנת חוויותיהם בצורה טובה יותר, ומאפשרת שיחה שעוזרת להבין מה קורה לנו במצבים שונים.

מה כוללת סדרת הספרים?

בסדרה זו 7 ספרונים. כל ספרון עוסק בנושא אחר הקשור בהתמודדויות היומיומיות בילדות המוקדמת ובשנים הראשונות של בית הספר היסודי.

הספרים בסדרה:

  • "קצב שונה" – ספר העוסק בנושא הטמפרמנט
  • "הצלחת הירוקה" – ספר העוסק בנושא של מצוקה
  • "מה, כבר לילה?" – ספר העוסק בנושא של פרידה
  • "הממלכה הקסומה" – ספר העוסק במשחקיות
  • "רק ארטיק אחד" – ספר העוסק בגבולות
  • "גם בטיול היום זה קרה" – ספר העוסק במצבי לחץ
  • "גם אני רוצה יום הולדת" – ספר העוסק בכעס

מי כתבו את הספרים?

פרופ' נעמה עצבה פוריה, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, ראש מרכז "דואט" באוניברסיטת בן גוריון בנגב ומפתחת שיטת "דואט" לחיזוק היכולת הרפלקטיבית של הורים ואנשי חינוך. בנוסף, נעמה הינה חברת סגל וראש המגמה לפסיכולוגיה התפתחותית באוניברסיטת בן גוריון בנגב, היא מטפלת ביחידה לגיל הרך במרכז הרפואי סורוקה, והינה יו"ר העמותה לבריאות הנפש של התינוק בישראל.

ד"ר נעמה צאן בן אריה, פסיכולוגית קלינית מומחית. מטפלת במבוגרים, מתבגרים, ילדים והוריהם. מנחת קבוצות ומדריכה מוסמכת בשיטת "דואט".